Ziynet Sali, kendini bildi bileli önce ailesi’nin sonra ilk, orta ve lise yıllarında okullarının solistiydi…

Çocukluğunun ilk 6 yılını İngiltere’de geçiren ve Kıbrıs’a dönen SALİ, lise sonrası K.K.T.C Kültür Bakanlığı T.S.M Korosu’nun en genç solisti olur. İçinde yer alan müzik tutkusu artık hedefi olmuştur ve müzik eğitimi almak üzere 1994 yılında sınavlara girer, İ.T.Ü Devlet Konservatuar’ını kazanır ve böylece hayallerinin şehri İstanbul’da müzik eğitimine başlar. Eğitimi süresince piyano eşliğinde İngilizce ve Latin şarkılar söyleyerek profesyonel sahne çalışmalarına ilk adımı atar. 1999 yılında Konservatuar’dan 4.lükle mezun olur. Müzik öğretmeni olmuştur ama atamasının gecikmesi üzerine bir taraftan profesyonel müzik çalışmalarını sürdürürken diğer taraftan da dönemin popüler bir müzik şirketinde çalışmaya başlar. Böylece bir çok albümün prodüksiyonun yapım ve üretim sürecine tanıklık eder ve bu konuda tecrübe kazanır…Çalıştığı bu şirket’den 2000 yılında ilk albümü BA-BA’yı müzik severlerle buluşturur.Albümde şarkıyı Türkçe ve Yunanca yorumlar…Türkçe ve Yunanca şarkılar ve zengin sahne şovlarıyla iki kültüre ait ögeleri bir araya getirerek hazırladığı konserlerle büyük ilgi görür.

2004 yılında 2. albümü “Amman Kuzum” ülke çapında ses getirir. Albümdeki ‘’Amman Kuzum ve Bu yollardan geriye dönülmüyor’’ isimli şarkısı tüm radyoların listelerinde üst sıralara kadar yükselir…

2006 yılında “Mor Yıllar” albümü yayınlanır. Bu albümde yer alan “Zordur Oğlum” isimli şarkı ile ilk kez ülkemizi uluslararası “Euro Dance” yarışmasında temsil eder….Tüm Avrupa’da internet üzerinden yapılan halk oylamasıyla birincilik kazanır.Albümün 2.Klip’i albüme adını veren ve çok sevilen MOR YILLAR isimli şarkıya çekilir…

Ziynet SALİ Türkiye’de yaptığı albümler ve konserlerle başarısını pekiştirmeye devam ederken Yunan medyasının da dikkatini çeker. Türk ve Yunan Kültürü’nü ve şarkılarını popüler boyutta projelendirerek hayata geçiren ilk Türk Kadın Sanatçı olarak kendisine “Barış Elçisi” ünvanı verilir.

Müziğin sınırsızlığı içinde kendi sınırlarını geliştirmeyi felsefe edinen Ziynet Sali aynı zamanda ruhunda yer alan Akdeniz’in egzotizmi ve romantizminin izlerini müziğine de yansıtma arzusu ile 2008 yılında 4. solo albümü “Herkes Evine” yi piyasaya çıkarır.Türkçe ve Yunanca 2 CD’den oluşan albümün Türkçe CD’sinde değerli söz yazarı, besteci ve aranjörleri ile çalışırken Yunanca CD’de de Yunanlı ünlü söz yazarı ve besteci Sofi PAPA ile iş birliğinde bulunmuştur…Albüm müzik listelerinde uzun süre ilk sıralarda yer alır. Albümden “Herkes Evine” ve “Beş Çayı” isimli şarkıları o yılın en çok dinlenen şarkıları arasında yer alır.

2009 yılı sonunda “Bizde Böyle” isimli Sezen Aksu imzalı ilk single çalışmasını gerçekleştirir.3 versiyondan oluşan single şarkısı ve klibi yılın en çok konuşulan projelerinden biri olur.
Albüm çalışmalarına büyük bir titizlik ve sürekli gelişime yatırım yaparak devam ederken verdiği konserler ve sahne şovlarıyla artık yurtiçinde ve yurtdışında büyük ilgi gören ve aranan bir konser sanatçısı olmuştur.

2010’da yılın ilk günü yayınlanan “Rüya” isimi ikinci single’ı radyo play listlerini ölçümleyen uluslarası müzik ölçümleme şirketi www.nielsenmusicontrol.com verilerine göre yılın en çok çalınan şarkısı olur ve Kral Tv tarafından ödüle layık görülür. Şarkı aynı yılın dijital müzik platformlarında en çok indirilen ilk dört şarkısı arasında da yerini alır .
2010 yılını “Bize Yeter” isimli üçüncü single çalışması ile kapatır.

2009 ve 2011 yılları arasında ülkemizin önemli müzik adamlarından Ozan Doğulu’nun iki albümünde Tarkan, Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Mustafa Ceceli, Kenan Doğulu, Okan Bayülgen gibi sanatçılarla birlikte konuk sanatçı olarak yer alır.2009 albümündeki ‘’SEN MUTLU OL’’ şarkısını Ozan DOĞULU ile Murat Küçük yönetmenliğinde klip’lendirirler…

2011 yılında yine konuk sanatçı olarak yer aldığı Enbe Orkestrası & Bahzat Gerçeker “Kalbim” isimli albümünde seslendirdiği “Dolaşayım Damarlarında” isimli şarkısı kısa sürede liste başı olur.
2012 Mayıs ayında çıkardığı “Sonsuz Ol” isimli albümünde ülkenin önde gelen söz yazarı ve bestecileriyle çalışan sanatçı bu albümden Alışkın Değiliz, Favori Aşkım, Yanabiliriz, Her şey Güzel Olacak,yine geceler ve Deli isimli şarkılarının video kliplerini yayınladı.Nihat Odabaşı'nın yönetmenliğini yaptığı "Her şey Güzel Olacak" isimli video klip yılın en iyi video klibi seçildi. Aynı yıl yayınlanan “Sonsuz Ol & Remixes” isimli albümünde Ozan Doğulu, Suat Ateşdağlı, Hüseyin Karadayı, Kıvanç K, Kaan Gökman, Burak Yeter, Yasin Keleş, David Saboy , Emrah Karaduman gibi önemli DJ’lerin çalışmaları yer aldı.

İstanbul’daki ilk büyük açıkhava konserini Eylül 2012’de KüçükÇiftlik Park’ta veren sanatçıyı 7000 kişi izledi. “Bir Akdeniz Rüyası” isimli konser; repertuar, ses ve sahne düzeni, koreograf ve şovlarıyla yılın en çok konuşulan konserlerinden biri oldu…Ziynet SALİ’nin hazırlattığı bu konser’in Dvd’si D&R listelerinde haftalarca bir numarada kaldı.

2013 Eylül ayında söz ve müziği Sinan Akçıl’a ait “Gelemiyorum Yanına” isimli single’ı (yönetmenliğini Mete Özgencil’in üstlendiği video klip ile) müzik listelerinde bir numaraya yerleşti. Bi süre sonra Sonsuz Ol isimli albümünde yer alan “Senin Olsun” isimli şarkısının video klibini yayınladı.

2015 yılı ağustos ayında Bir çok sosyal sorumluluk projesinde de yer alan sanatçı konser, turne ve albüm çalışmalarını sürdürürken kendisine yapılan davet üzerine MED Yapım’ın hazırladığı ve Kanal D‘ de yayınlanan X Factor isimli yarışmada Emre Aydın, Ömer Karacan ve Armağan Çağlayan ile birlikte jüri üyeliği yapmıştır.
2014 yılı Eylül Ayı’nda Harbiye Açık Hava Tiyatrosu‘nda 5.000 kişiye Yunanlı pop star DESPİNA VANDİ ile başarılı bir konser veren SALİ aynı yılın son ayında; bestesi Yunanlı Hristos Rantis ve sözleri Sıla Gençoğlu’na ait olan ‘‘Bugün Adım Leyla’’ isimli single çalışmasına imza atmıştır…Sanatçı bu single’ın da içinde bulunduğu 2013 yılına ait BKM canlı sahne kaydından oluşan akustik 2 CD’lik bir çalışmayı piyasaya sunmuştur.

SALİ 2015 yılı ağustos ayında ”No 6’’ isimli 11 şarkıdan oluşan 6.albümü'nü piyasaya çıkarmıştır.Bu albümdeki Mevsimsizim, Dağınık yatak ve Çeyrek gönül şarkılarına çekilen kliplerin yönetmenliğini Murad Küçük yapmıştır.Ziynet SALİ Albümün 4.klibini BAŞROL şarkısına Yunanlı yönetmen Apollon Papatheoharis ile ATİNA'da çekmiştir…Albüm’ünü 4 klip ile kapatan SALİ 2015’in Ağustos ayında Ozan Doğulu ile Ft yaptığı bir Buray&Gözde Angel şarkısı YAĞMUR’u piyasaya çıkardı…Eylül ayında ise Harbiye Açık Hava Tiyatrosunda döner bir sahne üzerinde verdiği ‘’TÜM ZAMANLAR’’ konseri çok büyük bir beğeni kazandı…

2017 yılının ocak ayında EN-BE orkestrası/Behzat Gerçeker ile bestesi Bülent Özdemir, söz’leri Günay Çoban’a ait ‘’BİR MELEKTEN HEDİYE’’ isimli ortak single çalışışmasına imza atmış ve bu şarkıya Nihat ODABAŞI Yönetmenliğinde klip çekmiştir…Ziynet SALİ 2017 yılının ilk başarılı konserini BOSTANCI GÖSTERİ MERKEZİ’nde ‘’AŞK ÇEŞMESİ’’ konsepti ile gerçekleştirmiştir…

Ziynet SALİ 2017 yılında 3 farklı ingilizce single çıkartmak için hazırlıklarını sürdürmektedir…

Ziynet SALİ’nin tüm görselleri YouTube.com/ziynetsali resmi sayfasından ve web sitesinden takip edilebilir...

Even when she was playing house as a child, she used to be a singer. First she became the soloist of her family and then of all her friends throughout her school years..

She spent her childhood years in Manchester, UK. After that the family decided to return back to their motherland, Cyprus. After high school finishes, Ziynet became a real soloist in the Choir of the Turkish Art Music of TRNC. And furthermore, she is the youngest to receive that title in her country so far.

The passion for music growing inside her, in time becomes a goal for her; therefore she attends to the necessary

After passing the exams in 94, she is now in the city of her dreams, Istanbul. As she continues with her education, she began her stage career, singing Latin and English songs with the company of a pianist.

She has graduated as the 4th in her class and becomes a certified music teacher. But waiting for her assignment on pending she carries on with her stage career. As she continues to improve her Turkish, Latin and English repertoire she started to work for a popular record company of that time. As a benefit from that experience she has witnessed and contributed the production and recording stages of many projects.

In year 2000, she released her first album ¨BA-BA¨, which featured a cover of the popular Greek song A-PAPA. Her keeping an original cover of the song A-PAPA as a bonus track grabbed a lot of attention at that time to her well-established Greek accent. Seeing that reaction, she focused her attention to her Greek lessons and Greek repertoire. in harmony with her producers advice, she has established a show concept, bringing elements from both culture together. Those performances have well received by the audience.

Her second album, released in 2004 Amman Kuzum brought her a national attention.

In 2006 Her 3rd solo album, "Mor Yıllar" was released. A track within that album, called ¨Zordur Oğlum¨ brings her an international award in "Euro Dance" contest.

As her career in Turkey continues with albums and concerts she has also grabbed attention of the Greek Media. Her efforts in making the cross-cultural music popular in Turkey, gave her an honorary Peace Ambassador in their news.

Developing her boundaries in the boundless universe of music, Ziynet Sali also craves to reflect the trails of the romance and exotica of Mediterranean Soul.

She has fulfilled that wish in 2008, with her 4th album, ¨Herkes Evine¨. That album keeps itself in the charts for a very long time. Sezen Aksu, Sinan Akçil, Mustafa Ceceli were some of the contributors in that album and also some of the very important pop composers in country. Herkes Evine and Beş Çayı were two famous hits of hers which came from that album.

Same year, another Sezen Aksu song, Bizde Böyle, released as a single album and became one of the most popular songs of the year.

In 2010, her second single album, Rüya was released, right in the first day of the year. And according to nielsenmusicontrol.com the song became the most played song in the national radios. That achievment brings herself a Kral TV Music award in the same category. Year 2010 ends with another single, ¨Bize Yeter¨. Next to the success of the single the photo art made by Mehmet Turgut also gathers a lot of positive critics

Between 2009 ve 2011, she has featured in Ozan Doğulu’s, two tribute albums with artists such as Tarkan, Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Mustafa Ceceli, Kenan Doğulu, Okan Bayülgen

In 2011 she features yet in another album, this time for a song of ENBE Orchestra and Behzat Gerçeker, called Dolaşayım Damarlarında. That song also quickly became top of the playlists of radios and music tvs.

In 2012 She released another album called ¨Sonsuz Ol¨, contributed by Ozan Çolakoğlu, Ozan Doğulu Mustafa Ceceli Sezen Aksu, Kenan Doğulu, Sıla Gencoğlu, Pakize Barışta, Zeki Güner, Onur Baştürk and Sinan Akçıl

A video clip from that album became the Best Music Video of the year award from Kral TV

Following time in the same year, a remix album with her previous hit songs was attached to this album and re-released. Successful DJ’s of The country such as Ozan Doğulu, Suat Ateşdağlı, Hüseyin Karadayı, Kıvanç K, Kaan Gökman, Burak Yeter, Yasin Keleş, David Saboy , Emrah Karaduman put their works in that album called ¨Sonsuz Ol& Remixes¨

She gave her first open air concert in September 2012 in Küçükçiftlik Park, singing to more then 7.000 audiences.

The concert show called “Bir Akdeniz Rüyası” was one of the most sensational concerts of the year in all the aspects.

Greek Artist Angela Dimitrou and world famous clarinet virtuoso Vassilas Salias performed as guest stars in the night and Manuel Reina, flamenco dance artist and Macedonian brass band Agusev CAMBO Orchestra and choreographer Natalie Marble also contributed the night with their performances. The DVD release of the concert became top of the charts for many weeks.

In September 2013 a Sinan Akçil song, Gelemiyorum yanına was released as a single. Visual creative artwork for that single concept was developed by Hüseyin Ercayhan. And a video clip for the song was shot by Mete Özgencil

After the single she turned back to a song in her previous album and shot a video for a song called Senin Olsun, a song by Sıla Gencoğlu-Efe Bahadır.

Contributing in many social projects, she is also a voluntary supporter of LÖSEV.

Along with the tours, album preparations and concerts, the artist also casted as a jury member for the TV Show X Factor Turkiye. It was produced by MED Production for KANALD.

in 2014 September, Sali gave a sensational concert to a 5000 İstanbulites, featuring Despina Vandi. At the end of the same year, she released a single called ¨Bugün Adım Leyla¨ (Today my name is Leyla), the song was written by Hristos Rantis and Turkish lyrics were added by Sıla Gençoğlu.

With this single she also released the live recording of her BKM Hall concert.

In 2015 a single called Follow Me and later that year an album called no.6 has been released. with 11 new songs in it, most of them coming from Sıla Gençoğlu, Efe Bahadır and Fatih Ahıskalı.

the album also contains two tracks made by Mete Özgencil.

Many of the visual works of Ms. Sali can be found in her offical youtube page.


Creatilus Software Solutions